Category Archives: Երկրաչափություն

Երկրաչափություն Տնային աշխատանք

Դասարանում՝ 296, 298, 300

180-90=90o

90:2=45o

<B=60

<A=180-(90+66)=30

BC=AB/2

BC+AB=26,4

AB=2*BC

BC+2BC=26,4

3BC=26,4

BC=8,8

AB=2*8,8=17,6

AB=12

AB=BC=AC

<A=<B=<C=60

BD=DC=BC/2=12/2=6

ΔMDC-ն ուղղ. Δ-ն է

MC=CD/2=6/2=3

Երկրաչափություն Տնային աշխատանք

Առաջադրանքներ՝

1․Տրված է CAB եռանկյունը: Նշիր CA կողմին հանդիպակաց անկյունը:

  • CAB
  • ACB
  • ABC

2․CBA եռանկյան մեջ նշիր ABC անկյան հանդիպակաց կողմը:

  • BC
  • AB
  • DA
  • BD
  • DC
  • AC

3․Ընտրիր գծագիրը, որում ցույց է տրված հավասարասրուն եռանկյուն: 

ΔFED

4․Ընտրիր ցուցադրված եռանկյան տեսակը: Հնարավոր է մի քանի ճիշտ պատասխան: 

  • ոչ հավասարասրուն
  • հավասարակողմ
  • բութանկյուն
  • ուղղանկյուն
  • հավասարասրուն
  • սուրանկյուն

5․ Հաշվիր CBA եռանկյան պարագիծը, եթե AB=AC=CB=20 սմ:

20+20+20=60սմ

P(CBA)= 60սմ

6․ Հաշվիր ABC եռանկյան պարագիծը, եթե CB=CA=600մմ և BA=800մմ:

P(ABC)=600+600+800=2000մմ

7․Հաշվիր BCA եռանկյան պարագիծը, եթե CB=33մմ,BA=44մմ և CA=55մմ

 P(BCA)=33+44+55=132մմ

8․Որոշիր հավասարակողմ եռանկյան կողմը, եթե նրա պարագիծը հավասար է 111 սմ-ի:

111:3=37սմ

AB=BC=AC=37սմ

9․Հավասարասրուն եռանկյան պարագիծը հավասար է 154 դմ-ի, իսկ նրա սրունքը հավասար է 55 դմ-ի: Հաշվիր եռանկյան հիմքը:

55+55=110

154-110=44դմ

10․Եռանկյան պարագիծը հավասար է 1000 մմ-ի: Եռանկյան մի կողմը 400 մմ է: Հաշվիր եռանկյան մյուս երկու կողմերը, եթե հայտնի է, որ դրանք իրար հավասար են:

1000-400=600մմ

600:2=300մմ

11․Տրված է ΔCAB,BC=AC: Եռանկյան հիմքը 4 մ-ով փոքր է սրունքից:
CAB եռանկյան պարագիծը հավասար է 44 մ-ի: Հաշվիր եռանկյան կողմերը: 

4+4=8մ

44-8=36մ

36:3=12մ

12+4=16մ

AB, CB=12մ

AC=16մ

12․ Տրված են KBP եռանկյան անկյունների մեծությունները՝ ∡K=65°, ∡B=85°, ∡P=30°: Թվարկիր եռանկյան կողմերը՝ ամենափոքրից մինչև ամենամեծը:

KB=65+85=150

BP=85+30=115

KP=65+30=95

KP<BP<KB

13․Տրված են երեք հատվածների երկարությունները: Որոշիր, թե արդյո՞ք դրանք կարող են լինել որևէ եռանկյան կողմեր:

ա). 2; 2; 2 

  • այո
  • ոչ

բ). 2; 5; 6 

  • այո
  • ոչ

գ). 5; 6; 45 

  • ոչ
  • այո

14․Տրված է՝ ΔABC,AC=CB:
Եռանկյան սրունքը 3 անգամ մեծ է հիմքից:
ABC եռանկյան պարագիծը հավասար է 280 սմ-ի: Հաշվիր եռանկյան կողմերը:

AB=CB=3AC

P=AB+AC+CB=280

280=AB+AC+CB=3AC+AC+3AC=7AC

AC=280:7=40

AB, BC=3AC=3*40=120

15․Հավասարասրուն եռանկյան պարագիծը 52 սմ է, իսկ մի կողմը՝ 10 սմ: Գտիր եռանկյան մյուս կողմերը:

10+10=20

52-20=32

AB=20

BC=20

AC=32

Երկրաչափություն Դասարանական աշխատանք

1.ABC եռանկյան մեջ <A= 20°, <B=15°: Ինչպիսի՞ն է ABC եռանկյունը:

20+15=35o

180-35=145o

Բութանկյուն եռանկյուն


2.ABС եռանկյան մեջ <A=30°, <B=70°. Ինչպիսի՞ն է ABC եռանկյունը:

30+70=100o

180-100=80o

Սուրանկյուն եռանկյուն

3.Հայտնի է, որ ABC սուրանկյուն եռանկյան A անկյունը 20° է: Կարո՞ղ է В անկյունը փոքր լինել 70°-ից:

Ոչ, քանի որ, եթե եռանկյան <C անկյունը լինի 89°, իսկ <B լինի 70°, ապա նրանց գումարը չի ստացվի 180°:

4.ABC եռանկյան մեջ <A=40°, <B=50°: Ինչպիսի՞ն է ABC եռանկյունը:

40+50=90o

<C=180-90=90o

Ուղղանկյուն եռանկյուն

5. ա) ABC եռանկյան մեջ <A=20°, <B=10°:

20+10=30o

<C=180-30=150o

Բութանկյուն եռանկյուն

բ) Որո՞նք են ABC եռանկյանը էջերը, ո՞րն է ներքնաձիգը:

Ուղիղ անկյան դիմացի կողմը ներքնաձիգն է, իսկ մնացած երկու կողմը էջերն են:

6.АВ-ն ABC եռանկյան ներքնաձիգն է: Ինչի՞ է հավասար C անկյունը:

90o

7.Ամեն մի եռանկյուն ունի՞ ներքնաձիգ:

Ոչ, միայն ուղղանկյուն եռանկյունները ունեն ներքնաձիք:

8.ABC եռանկյան մեջ <A=25°, <B=47°: Ինչպիսի՞ն է ABC եռանկյունը:

25+47=72o

<C=180-72=108°

Բութանկյուն եռանկյուն

9.ABC եռանկյան մեջ <A=56°, <B= 15°: Ինչպիսի՞ն է ABC եռանկյունը:

56+17=73o

<C=180-73=107o

Բութանկյուն եռանկյուն


10.Հայտնի է, որ ABC բութանկյուն եռանկյան C անկյունը 36° է: Կարո՞ղ է A անկյունը մեծ լինել 54°-ից:

Եթե <B լինի 91°, իսկ <A 55°, ապա գումարը կմեծանա։

11.ABC եռանկյան մեջ <A=<B: Ինչպի՞ն է ABC եռանկյունը:

Հավասարասրուն եռանկյուն

12.ABC եռանկյան մեջ <A=40°, <B= 100°: Ինչպիսի՞ն է ABC եռանկյունը:

40+100=140o

<C=180-140=40o

Սուրանկյուն եռանկյուն

Երկրաչափություն Տնային և Դասարանական աշխատանք

Առաջադրանքներ՝

1․

Ընտրիր նկարին համապատասխան պնդումները: 

3taisnes1kr.PNG

 Տրված ուղիղները`

  • չեն հատվում
  • զուգահեռ են
  • հատվում են

2․Եթե հարթության վրա երկու ուղիղներ զուգահեռ են, ապա այդ ուղիղները չեն հատվում:

  • ճիշտ է
  • սխալ է

3․c ուղիղը հատում է a և b զուգահեռ ուղիղները՝ a∥b: Նշիր այն պնդումները, որոնք ճիշտ են:  

  • Միակողմանի անկյունների գումարը 360 աստիճան է:
  • Խաչադիր անկյունները հավասար են:
  • Համապատասխան անկյունները հավասար են:
  • Խաչադիր անկյունների գումարը 360 աստիճան է:
  • Համապատասխան անկյունների գումարը 360 աստիճան է:
  • Միակողմանի անկյունները հավասար չեն:
4_platlenkaIR3.PNG

 4․Ճիշտ է արդյո՞ք հետևյալ պնդումը`EI∥AB: 

  • սխալ է
  • ճիշտ է
paralT2BezB.PNG

 5․Հայտնի է, որ երկու զուգահեռ ուղիղներ հատվում են երրորդ ուղղի կողմից:

Եթե∢7=15°,ապա∢3=15°-ի:

6․c ուղիղը հատում է a և b ուղիղները: Նշիր այնպիսի անկյուն, որը տրվածի հետ կազմի խաչադիր անկյունների զույգ: 

paralT1.PNG

 ∢5-ը և

  • 6
  • 1
  • 3
  • 4
  • 7
  • 8
  • 2

7․Գտիր այնպիսի անկյուն, որը տրվածի հետ կազմի համապատասխան անկյունների զույգ: ∢8-ը և

u1r2.PNG
  • 3
  • 6
  • 1
  • 4
  • 7
  • 2
  • 5

8․c ուղիղը հատում է a և b զուգահեռ ուղիղները:
Նշիր 4 անկյանը հավասար անկյունները: 

paralT2.PNG
  • 8
  • 1
  • 5
  • 3
  • 7
  • 6
  • 2

9․Երկու զուգահեռ ուղիղները հատվում են երրորդ ուղղի կողմից: 

paralT2rBezBr2.PNG

 Գտիր այն անկյունը, որի գումարը տրվածի հետ հավասար է 180 աստիճանի:  ∢7-ը և 

  • 8
  • 6
  • 2
  • 5
  • 3
  • 4
  • 1

10․Գծիր ABC եռանկյունը և տար DE∥CA հատվածները: Հայտնի է, որ՝ D∈AB, E∈BC, ∢CBA=71°,∢EDB=42°

<BDE=<A

<A+<B+<C=180°

<C=180-(42+71)=67°

Հաշվիր ∢BCA=67°

Par_trijst.png

 11․Այս գծագրի վերաբերյալ հայտնի է հետևյալը՝ DB=BC, DB∥MC, ∡BCM=158° 

Գտիր ∡1 անկյան մեծությունը: ∡1=

158 : 2 = 79° 

Քանի որ ∆BDC հավասարասրուն է։ Հավասարասրուն եռանկյան հիմքին առընթեր անկյունները հավասար են <1 = 79o