Տնային աշխատանք 02.12.2019

559-560 մնաց., 561, 562-563 մնաց.,572,573 գ)

 

  1. Կատարե՛ք հաշվումները` հանումը փոխարինելով գումարումով.

բ) –11 – 9,

դ) 8 – 2,

զ) –16 – 7,

ը) 0 –16։ 560.

 

  1. Կատարե՛ք հանում.

բ) –48 – (–25) = -23,

դ) –17 – (–34) = 17,

զ) –52 – (–2) = -50,

ը) 82 – (–3) = 85։

 

  1. Գիշերը օդի ջերմությունը -10օ C էր։ Առավոտյան այն դարձավ +2OoC։ Քանի՞ աստիճանով փոխվեց օդի ջերմությունը։

-10 + 20 = +10

 

  1. Ի՞նչ թիվ պետք է գրել աստղանիշի փոխարեն, որպեսզի հավասարու թյուն ստացվի.

ա) 2 – * = –6,

* = 8

բ) 0 – * = 7,

* = (-7)

դ) * + 25 = –3,

* = -28

ը) 19 – * = 8,

* = 11

զ) –* + 10 = 20,

* =

թ) –61 – * = 22,

* = (-83)

է) * + 9 = 6,

* = -3

ե) –* + 14 = –1,

* = -15

գ) 3 + * = –20:

* = (-23)

 

  1. Գտե՛ք արտահայտության արժեքը.

բ) (–43 – 14) – 32 = -57 – 32 = -89,

դ) (29 – 64) + 23 = -35 + 23 = -12,

զ) (81 – 45) – 60 = 36 – 60 = -24,

ը) (16 – 33) – 50 = -17 – 50 = -67,

թ) (–18 + 6) – 39 = -12 – 39 = -51,

 

  1. Լրացրե՛ք հետևյալ աղյուսակը.

 

  1. Գտե՛ք գումարը.

գ) 22 + (–14) + (–30) + (–15) + 19 = 31 + (-59) = -28,

Դասարանական աշխատանք 02.12.2019

559 ա), գ), ե), է), 560 ա), գ), ե), է), 562 ա), գ), ե), է), թ), 563 ա), գ), ե), է), 573- ա)

  1. Կատարե՛ք հաշվումները` հանումը փոխարինելով գումարումով.

ա) 6 – 1 = -6,

գ) –30 – 44 = -74,

ե) 12 – 9 = 3,

է) 18 – 23 = -5,

 

  1. Կատարե՛ք հանում.

ա) 34 – (–7) = 34 + 7 = 41,

գ) 101 – (–8) = 101 + 8 = 109,

ե) 29 – (–11) = 29 + 11 = 40,

է) –70 – (–14) = -70 + 14 = -56,

 

  1. Ի՞նչ թիվ պետք է գրել աստղանիշի փոխարեն, որպեսզի հավասարու թյուն ստացվի.

ա) 2 – * = –6,

-* = 2 – (-6) = 2 + 6 = 8

գ) 3 + * = –20,

* = -20 – 3 = -23

ե) –* + 14 = –1,

-* = 14 + -1 = -15

է) * + 9 = 6,

* = -6 – 9 = -3

թ) –61 – * = 22։

* = -61 – 22 = -83

 

  1. Գտե՛ք արտահայտության արժեքը.

ա) (35 – 17) – 20 = -2,

գ) (–74 + 27) – 15 = -62,

ե) (–30 – 21) + 56 = +5,

է) (–39 –21) + 11 = -49,

 

  1. Գտե՛ք գումարը.

ա) (–11) + (–2) + 6 + 5 + (–7) = -9

Տնային աշխատանք 26.11.2019

533 մնաց., 535, 537,549, 550

  1. Գումարե՛ք հետևյալ թվերը.

բ) –1, –20 և –8 = -29,

դ) –6, –9 և –10 = -25,

զ) –4, –15 և –25 = -44։

 

  1. Կրպակատերը շաբաթվա առաջին օրն ունեցավ 1000 դրամի կորուստ։ Երկրորդ օրը նրա համար նույնպես անշահավետ եղավ։ Այդ օրվա կորուստը եղավ 1500 դրամ։ Ընդամենը ինչքա՞ն կորուստ ունեցավ կրպակատերն այդ երկու օրում։

1000 + 1500 = 2500

 

  1. Սուզանավը գտնվում էր ծովի մակերևույթից 200 մ խորության վրա (–200 մ)։ Սուզանավը ստիպված եղավ իջնել ծովի հատակը` խորասուզվելով ևս 300 մ։ Ի՞նչ խորություն ուներ ծովը սուզանավի գտնված տեղում։

-200 + -300 = -500

 

  1. Ճի՞շտ են արդյոք հետևյալ պնդումները.

ա)  Նույն բացարձակ արժեքն ունեցող երկու ամբողջ թվերն իրար հավասար են։ (սխալ)

բ)  Երկու ամբողջ թվերից ավելի մեծ է այն թիվը, որի բացարձակ արժեքն ավելի մեծ է։ (սխալ)

 

  1. Կոորդինատային ուղղի վրա նշե՛ք A (–7), B (+2) կետերը և գտե՛ք նրանց հեռավորությունը։ Ճի՞շտ է արդյոք, որ այդ հեռավորությունը հավասար է C (+7) և D (–2) կետերի հեռավորությանը։

Մաթեմատիկսաիս համար է

Այո։

Դասարանական աշխատանք 26.11.2019

  1. Կատարե՛ք գումարում.

ա) (+7) + (+2) = +9,

բ) (–18) + (–3) = -21,

գ) (+10) + (+15) = +25,

դ) (–21) + (–4) = -25,

ե) (–17) + (–12) = -29,

զ) (–29) + (–41) = -70։

 

  1. Գումարե՛ք հետևյալ թվերը.

ա) –3, –9 և –5 = -17,

գ) –11, –7 և –12 = -30,

ե) –21, –3 և –18 = -42,

 

  1. Ցերեկը օդի ջերմաստիճանը –3о էր։ Մինչև կեսգիշեր ցրտեց ևս 8օ-ով։ Որքա՞ն էր օդի ջերմաստիճանը կեսգիշերին։

-3 + -8 = -11

 

  1. Թիվը ներկայացրե՛ք երկու բացասական գումարելիների գումարի տեսքով.

ա) –30 = -20 + -10,

բ) –25 = -15 + -10,

գ) –62 = -32 + -30,

դ) –50 = -30 + -20,

ե) –38 = -28 + -10։

 

  1. Մի հույն ծնվել է մ. թ. ա. 48 թ. և վախճանվել է մ. թ. 25 թ.։ Քանի՞ տարի է ապրել այդ հույնը։

48 + 25 = 73

 

  1. Հաշվե՛ք 2 ·|*| – |–6| + 3 արտահայտության արժեքները` աստղանիշի փոխարեն տեղադրելով +2, –10, –1 թվերը։

2 · |+2| – |–6| + 3 = +1

2 · |-10| – |–6| + 3 = 17

2 · |-1| – |–6| + 3 = -1

Տնային աշխատանք 25.11.2019

510մնաց., 512, 513, 516, 525,526

  1. Համեմատե՛ք թվերը.

բ) – 9 և – 11,

-9 > -11

դ) 0 և – 4,

0 > -4

զ) 1 և – 8։

1 > -8

 

  1. Թվերը դասավորե՛ք նրանց բացարձակ արժեքների նվազման կարգով.

81, – 93, 104, – 300, – 88, 112։

81, 93, 104, 300, 88, 112

300, 112, 104, 93, 88, 81

 

  1. Թվերը դասավորե՛ք աճման կարգով.

– 7, 21, 0, – 40, – 6, 28, 30, – 2։

-40, -7, -6, -2, 0, 21, 28, 30

 

  1. 41, – 43, – 49, 42, – 47, – 44, – 50 թվերի մեջ գտե՛ք ամենափոքր բացարձակ արժեքն ունեցողը։

41

 

  1. Գտե՛ք միանման ուղղանկյունանիստներից կազմված մարմինների ծավալները։

9 * 3 * 2 = 54 սմ3

54 * 7 = 378 սմ3

soxranit risunak

54 * 9 = 486 սմ3

 

  1. Խանութ են բերել 96 կարմիր և կապույտ գնդակներ։ Այդ գնդակները դասավորել են խմբերով այնպես, որ յուրաքանչյուր 12 կապույտ գնդակի հետ դրվել է 4 կարմիր գնդակ։ Մեկ շաբաթ հետո 135 այդպիսի գնդակներ էլ են բերել։ Դրանք նույնպես բաժանել են խմբերի, որոնցում յուրաքանչյուր 9 կապույտ գնդակի հետ դրվել է 6 կարմիր գնդակ։ Ընդամենը քանի՞ կարմիր և քանի՞ կապույտ գնդակ է բերվել խանութ։

12 + 4 = 16

96 : 16 = 6

9 + 6 = 15

135 : 15 = 9

12 * 6 = 72 (I) կապույտ

4 * 6 = 24(I) կարմիր

9 * 9 = 81 (II) կապույտ

6 * 9 = 54 (II) կարմիր

72 + 81 = 153 (I+II) կապույտ+կապույտ

24 + 54 = 78 (I+II) կարմիր+կարմիր

Դասարանական աշխատանք 25.11.2019

510 ա), գ), ե), 511,  514,515, 524, 527

  1. Համեմատե՛ք թվերը.

ա) – 8 և 7,

-8 < 7

գ) 3 և –13,

3 > -13

ե) – 7 և –17,

-7 > -17

 

  1. Թվերը դասավորե՛ք նրանց բացարձակ արժեքների աճման կարգով.

– 18, 0, 29, 3, – 4, – 17, – 5, 39։

18, 0, 29, 3, 4, 17, 5, 39

0, 3, 4, 5, 17, 18, 29, 39

 

  1. Թվերը դասավորե՛ք նվազման կարգով.

50, – 37, 88, 29, – 67, – 33, – 18։

88, 50, 29, -18, -33, -37, -67

 

  1. Հետևյալ թվերից գտե՛ք ամենամեծ բացարձակ արժեքն ունեցող թիվը.

11, 15, – 3, – 18, – 21, 17։

-21 = 21

 

  1. Երկու ուղիղների հատումից առաջացած անկյուններից մեկը 35o է։ Գտե՛ք մյուս անկյունները։

I = 180o – 35o = 145o

II = 180o — 145o = 35o

 

  1. Երեք գրքի համար վճարել են 4000 դրամ։ Առաջին գրքի գինը բոլոր գրքերի արժեքի 20 %-ն է։ Մյուս երկու գրքերի գների հարաբերությունը հավասար է 9 և 7 թվերի հարաբերությանը։ Ի՞նչ արժե գրքերից յուրաքանչյուրը։

4000 – 100%

X – 20%

4000 * 20% : 100% = 800 (I)

4000 – 800 = 3200 (I + II)

9 + 7 = 16

3200 : 16 = 200

200 * 9 = 1800 (II)

200 * 7 = 1400 (III)

Տնային աշխատանք 21.11.2019

479, 482, 489,490, 491, 502, 504

  1. Ճի՞շտ է արդյոք, որ այն ամբողջ թիվը, որը հավասար չէ զրոյի՝

ա) չի կարող հավասար լինել իրեն հակադիր թվին. այո

բ) կարող է ունենալ նույն նշանը, ինչ որ նրան հակադիր թիվը. ոչ

գ) բացասական է, եթե նրան հակադիր թիվը դրական է։ այո

 

  1. Կոորդինատային ուղղի վրա գտե՛ք հակադիր կետերի բոլոր զույգերը։

-8 — +8

-7 — +7

-6 — +6

-5 — +5

-4 — +4

-3 — +3

-2 — +2

-1 — +1

 

  1. Լաստը գետի հոսանքով 8 ժամում լողում է 24 կմ։ Քանի՞ ժամում նույն հեռավորությունը գետի հոսանքին հակառակ ուղղությամբ կանցնի նավակը, որի արագությունը չհոսող ջրում 7 կմ/ժ է։

24 : 8 = 3 կմ/ժ

7 – 3 = 4 կմ/ժ

24 : 4 = 6 կմ

  1. Նվազման կարգով դասավորե՛ք հետևյալ թվերը. –1, +2, 0, –14, –7, +18, –3, +11։

+18, +11, +2, 0, –1, –3, –7, –14:

 

  1. Ուղղանկյան մակերեսը 2475 սմ2 է։ Որքա՞ն է այն ուղղանկյան մակերեսը, որի երկարությունը՝ 3 անգամ, իսկ լայնությունը 5 անգամ փոքր է, քան տրվածինը։

2475 : 3 = 825

825 : 5 = 165

 

  1. Եթե բացասական ամբողջ թվի բացարձակ արժեքը հավասար է 20-ի, ինչի՞ է հավասար նրա հակադիր թվի բացարձակ արժեքը։

+20

 

  1. Հաշվե՛ք.

դ) |– 50| + |– 4| = 54,

ե) |31| + |27| = 58,

զ) |15| · |– 12| = 180,

է) |– 18| · |– 21| = 378,

ը) |44| : |– 4| = 11,

թ) |– 210| : |– 15| = 14։

Տնային աշխատանք 20.11.2019

475, 477, 478 մնաց.,484, 487

  1. Դրակա՞ն, թե՞ բացասական է թիվը, եթե նրա հակադիր թիվը՝

ա) դրական է, բացասական

բ) բացասական է, դրական

գ) հավասար է զրոյի։ դրական և բացասական

 

  1. Լրացրե՛ք աղյուսակը` սյունակների դատարկ վանդակներում գրելով նշված թվերին հակադիր թվերը.

debilutjeun.png

  1. Հետևյալ հավասարություններից որո՞նք են ճիշտ կազմված.

բ) – (+45) = –45, ճիշտ

դ) –52 = – (–52),

ե) 16 = + (–16)։

 

  1. Գտե՛ք ամենամեծ և ամենափոքր թվերը.

–1, +2, +7, –6, +5, 0, –11, +10, –9, +2։

Ամենամեծ – +10

Ամենափոքր — –11։

 

  1. Մարմինը, որի զանգվածը Երկրի վրա 1 կգ է, Լուսնի վրա ունի 160 գ զանգված։ Լուսնի վրա որքա՞ն կլինի այն մարմնի զանգվածը, որի զանգվածը Երկրի վրա 250 կգ է։

250 * 160 = 40000

Տնային աշխատանք 18.11.2019

442, 443, 446, 456, 457, 459

  1. Ի՞նչ թվերի են համապատասխանում այն կետերը, որոնք գտնվում են՝

ա) կոորդինատների սկզբից աջ,

դրական

բ) կոորդինատների սկզբից ձախ։

բացասական

 

  1. Ի՞նչ են նշանակում հետևյալ գրառումները.

A (–7), B (+8), C (–4), D (+21), E (–50), F (–100)։

A (–7) = բացասական,

B (+8) = դրական,

C (–4) = բացասական,

D (+21) = դրական,

E (–50) = բացասական,

F (–100) = բացասական։

 

  1. Գրե՛ք տառերով նշանակված կետերի կոորդինատները։

սհօկաբհւդվցհ

ա) A (+1)

B (+4)

C (+7)

D (+9)

E (-9)

F (-8)

G (-6)

K (-3)

 

  1. Որո՞նք են ամենամեծ և ամենափոքր երկնիշ բացասական ամբողջ թվերը։

-10

-99

 

  1. Գոյություն ունե՞ն արդյոք ամենափոքր բացասական և ամենամեծ դրական թվեր։

Այո

 

  1. Ասե՛ք այն երեք հաջորդական ամբողջ թվերը, որոնցից՝

ա) ամենափոքրը –7-ն է,

-6, -5, -4

բ) ամենամեծը –5-ն է։

-6, -7, -8

 

449, 451, 453, 462, 463,  467

  1. A կետի կոորդինատը –4 է։ Նրա ո՞ր կողմում է գտնվում և նրանից քանի՞ միավոր հեռավորություն ունի B կետը, եթե վերջինիս կոորդինատն է՝

ա) –9,

A կետից ձախ է գտնվում և 5 միավոր հեռու է

բ) –1,

A կետից աջ է գտնվում և 3 միավոր հեռու է

գ) +3,

A կետից աջ է գտնվում և 7 միավոր հեռու է

դ) +10։

A կետից աջ է գտնվում և 14 միավոր հեռու է

 

  1. Գծե՛ք կոորդինատային ուղիղ և նրա վրա նշե՛ք A (–3) կետը։ Նշե՛ք նաև՝

ա) B կետը, որը գտնվում է A կետից երկու միավոր դեպի աջ,

acccccccfghjm

բ) C կետը, որը գտնվում է A կետից երեք միավոր դեպի ձախ։

 

  1. Կոորդինատային ուղղի վրա քանի՞ բնական թիվ է գտնվում հետևյալ թվերի միջև.

ա) –5 և 3, բ) 0 և 4, գ) 7 և 15:

 

  1. Ոսկերիչը 30 ոսկե մատանի պատրաստելու պատվեր ստացավ։ Պահանջված ժամկետում նա հասցրեց պատրաստել միայն 24 մատանի։ Քանի՞ տոկոսով կատարեց ոսկերիչը պատվերը։ Քանի՞ տոկոսով նա թերակատարեց պատվերը։

30 – 24 = 6

24 * 100 : 30 = 80%

100 – 80 = 20%

 

  1. Թիվը փոքրացրել են 20 %-ով։ Քանի՞ տոկոսով պետք է մեծացնել ստացված թիվը, որպեսզի նորից ստացվի սկզբնական թիվը։

100 – 20 = 80

100 * 100 = 10000

10000 : 80 = 125

125 – 100 = 25

 

  1. 560-ը ներկայացրե՛ք երկու թվերի գումարի տեսքով, որոնց հարաբերությունը 3 ։ 4 է։

4 + 3 = 7

560 : 7 = 80

80 * 3 = 240

80 * 4 = 320

320 + 240 = 560

Դասարանական աշխատանք 19.11.2019

450, 452 , 461, 464, 465, 466

  1. Կոորդինատային ուղղի վրա A (–6), B (+2), C (–3), D (–4), E (+8), F (–2), G (–10) կետերից ո՞րն է գտնվում ամենից ձախ, և ո՞րը՝ ամենից աջ։

Ամենից աջ – E (+8)

Ամենից ձախ – G (-10)

 

  1. Կոորդինատային ուղղի վրա նշե՛ք A (–2) և B (+7) կետերը: Գտե՛ք A և B կետերի հեռավորությունը` արտահայտված միավոր հատվածներով:

2 + 7 = 9

 

  1. Քանի՞ տոկոսով կփոքրանա քառակուսու մակերեսը, եթե նրա կողմը փոքրացնենք 20 %-ով։

100 * 100 = 10000

80 * 80 = 6400

10000 – 6400 = 3600

 

  1. ABC եռանկյան B գագաթը հատվածով միացված է AC կողմի D միջնակետին։ Հայտնի է, որ |BD|=|AD|, |BC|= 2 · |AB|։ Գտե՛ք BD հատվածի երկարությունը, եթե |BC|= 24 սմ, իսկ ABC եռանկյան պարագիծը 62 3/5 սմ է։

ragshcnd

BC = 2 * AB

BC = 24 cm

AB = 24 : 2 = 12cm

62 3/5 – 12 – 24 = 62 3/5 – 36 = 26 3/5cm

AD = 26 3/5 : 2 = 133/5 : 2 = 133/10cm

BD = AD = 133/10cm