Երկրաչափություն Տնային և Դասարանական աշխատանքներ 20.10.2021

Առաջադրանքներ

1․Ուղղանկյան մի կողմը 35 սմ է, իսկ մյուս կողմը 13 սմ-ով մեծ է: Հաշվիր ուղղանկյան պարագիծը:

35+13=48սմ

P=35+48+35+48=166սմ

2․Ուղղանկյան պարագիծը 60 մ է և նրա մի կողմը 5 անգամ մեծ է մյուսից: Հաշվիր ուղղանկյան կողմերը:

P=5x+5x+x+x=60մ

12x=60մ

x=60/12=5

5*5=25

3․Ուղղանկյան անկյունագծերի հատման կետի հեռավորությունները կից կողմերից 2 սմ և 5 սմ են: Գծիր գծագիրը և հաշվիր ուղղանկյան պարագիծը:

EF||BC||AD

EF=BC=AD=5+5=10սմ

GH||BA||CD

GH=BA=CD=2+2=4սմ

P=10+10+4+4=28սմ

4․Ուղղանկյան կողմերը հարաբերում են ինչպես 6:9, իսկ պարագիծը 264 սմ է: Հաշվիր ուղղանկյան կողմերը:

P=9x+9x+6x+6x=264սմ

30x=265սմ

x=265/30=8,8

8,8*6=52,8

8,8*9=79,2

P=79,2*2+52,8*2=264

5․Ուղղանկյան անկյունագծերի կազմած անկյունը 80° է: Որքա՞ն են անկյունագծի կազմած անկյունները ուղղանկյան կողմերի հետ: 

<ABO+<BAO=180-80=100

<ABO=<BAO=100:2=50

<A=<B=<C=<D=90o

AB=CD

AB||CD

<CBO=<OAD=<BCO=<ODA=90-50=40o

6․Ուղղանկյան գագաթից նրա անկյունագծին տարված բարձրությունը ուղիղ անկյունը բաժանում է 6 : 3 հարաբերությամբ: Հաշվիր անկյունագծերի կազմած սուր անկյունը:

90:9=10

6*10=60o

3*10=30o

<OCE=10o

<CEO=90o

<COE=180-(90+10)=80o

Երկրաչափություն Դասարանական և Տնային աշխատանքներ 14.10.2021

Դասագրքից՝ 40,41,43,44,50

AB=CD=2

ABM=180-(60+90)=30

Ուղղանկյուն եռանկյան մեջ 30 աստիճանի դիմաց ընկած կողմը հավասար է ներքնաձիգի կեսին՝

AM=AB/2=1
MH=AD-AM-HD=4-1-1=2

MH=BC=2

<B-<A=40

<A+<B=180o

<B=40+90=130o

180-130=50o

<A=50o

<A=<D=50o

<B=<C=130o

MM1=10սմ

NN1=22սմ

MM1||NN1

OO1=MM1+NN1=10+22/2=16սմ

EF=BC
EF||BC
BC=30սմ

AD=30+6+6=42

GH||BC||AD
GH=BC+AD/2=30+42/2=21

ա)

BA=CE

BA||CE

BC=AE=4սմ

<CED=90o

<C=90-60=30o

ED=AD-AE=7-4=3սմ

Ուղղանկյուն եռանկյան 30o-ի անկյան դիմացի էջը հավասար է ներքնաձիգի կեսին, այսինքն CD=3+3=6սմ

բ)

BC=10սմ

BC=CE=EA=BA

BA=10սմ

Երկրաչափություն Դասարանական աշխատանք 08.10.2021

Դասարանում՝

1․

Trapece (ne vienādsānu).JPG

 Տրված է՝ ∢A=44°, ∢C=104° 

Գտիր՝ ∢B,∢D

A+B=180o

<B=180-44=136o

C+D=180o

<D=180-104=76o

2․

Trapece (vienādsānu).JPG

 Հաշվիր ABCD սեղանի անկյունները, եթե ∢A=40°։

<A=<D=40o

A+B=180o

<B=180-40=140o

<B=<C=140o

<D=180-40=140o

3․

1.JPG

 Տրված է՝ AE=EB, CF=FD, BC=10 մ, AD=20 մ: Գտիր՝ EF-ը:

EF=BC+AD=10+20/2=15սմ

4․Սեղանի հիմքերի հարաբերությունը հավասար է 2:5: Հաշվիր սեղանի մեծ հիմքը, եթե նրա փոքր հիմքը հավասար է 8 սմ -ի: 

BC/AD=2/5

8/AD=2/5

40=2AD

AD=40/2=20

Երկրաչափություն Դասարանական աշխատանք 24.09.2021

Առաջադրանքներ

1․Զուգահեռագծի բարձրությունը կողմի հետ կազմում է 40°-ի անկյուն: Հաշվիր զուգահեռագծի բութ անկյան մեծությունը: 

180-90-40=50⁰

<A=<C=50⁰

<B=<D=180-50=130⁰

2․Սոնան ուզում է կառուցել զուգահեռագծի տեսքով ծաղկանոց: Նա ունի 22 մետր դեկորատիվ ցանկապատ: Որքա՞ն կլինի ծաղկանոցի երկրորդ կողմը, եթե նրա մի կողմը 5 մ է:

5+5=10

22-10=12

12:2=6

Երկրաչափություն Դասարանական աշխատանք 23.09.2021

Առաջադրանքներ՝

1․Տաթևիկը չափեց զուգահեռագծի երկու անկյունները և ստացավ 61 և 119 աստիճանի մեծություններ: Արդյո՞ք նա ճիշտ էր չափել:

Այո, ճիշտ է

61+61+119+119=360

P=360

2․Զուգահեռագծի C անկյունը 55° է: Գտիր զուգահեռագծի մյուս անկյունները:

paralelograms.jpg

<C=<A

<A=55o

55+55=110

360-110=250

250:2=125

<B=<D=125o

3․Զուգահեռագծի մի կողմը 29 սմ է, իսկ մյուս կողմը 7 սմ-ով մեծ է նրանից: Հաշվիր զուգահեռագծի պարագիծը:

29+7=36

29+29+36+36=130

P=130սմ

4․Զուգահեռագծի պարագիծը 108 մ է: Հայտնի է, որ նրա մի կողմը 8 անգամ մեծ է մյուսից: Հաշվիր զուգահեռագծի կողմերը:

paralelograms.jpg

AB=x

BC=8x

18x=108

x=108/18=6

AB=CD=6

6*8=48

BC=AD=48

5․Զուգահեռագծի մի անկյունը 8 անգամ մեծ է մյուս անկյունից: Հաշվիր զուգահեռագծի անկյունները:

paralelograms.jpg

<A=x

<D=8x

<A=<C=x

<B=<D=8x

360:18=20

x=20

20*8=160

8x=160

6․Տրված է՝ ∢BCA=26°∢BAC=18° 

paralelograms UZD.jpg

<A=<BAC*2=18*2=36o

<A=<C

<C=36o

36+36=72o

360-72=288o

288:2=144o

<B=<D=144o

 Գտիր՝ ∢BAD=°,      ∢B=°, ∢BCD=°,      ∢D= °